-
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Białymstoku (subregion białostocki)
„Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Białymstoku (subregion białostocki)”
Projekt:
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Białymstoku to projekt realizowany w latach 2024 – 2027 przez Fundację Proanima w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną „Active Go” w Białymstoku i Instytutem Suwerennej.
Projekt jest finansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021 – 2027 i obejmuje subregion białostocki, na który składa się miasto Białystok oraz powiat białostocki.
Cel projektu:
Projekt ma na celu objęcie usługami ekonomii społecznej co najmniej 250 osób, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz 186 podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych, ich pracowników oraz osób z otoczenia sektora ekonomii społecznej z Białegostoku i powiatu białostockiego. Realizacja tego przedsięwzięcia wzmocni potencjał kadrowy, instytucjonalny i finansowy podmiotów ekonomii społecznej. A jednym z efektów jego realizacji ma być utworzenie ponad 150 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych.
Oferta projektu:
- Pomoc w tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, wspieranie ich działalności oraz finansowanie powstawania w nich miejsc pracy (nawet 31,2 tys. zł dofinansowania do utworzenia miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym i 32,4 tys. zł na utrzymanie miejsca pracy na pełny etat przez 12 miesięcy).
- Wsparcie działań reintegracyjnych podejmowanych przez przedsiębiorstwa społeczne (indywidualne plany reintegracji, wsparcie reintegracyjne dla przedsiębiorstwa, które utworzyło nowe miejsca pracy – maksymalnie 300 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od lipca 2024 r.).
- Animacja lokalna – upowszechnianie idei i zasad ekonomii społecznej, pobudzanie aktywności społecznej, inicjowanie i rozwój międzysektorowych partnerstw lokalnych.
- Doradztwo ogólne, w tym biznesowe.
- Doradztwo specjalistyczne – prawne, księgowe, finansowe, marketingowe.
- Wsparcie szkoleniowe.
Grupa docelowa:
- Podmioty ekonomii społecznej (np. stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe).
- Przedsiębiorstwa społeczne.
- Osoby fizyczne.
- Jednostki samorządu terytorialnego.
Okres realizacji:
od 2024-07-01 do 2027-06-30
Biuro projektu:
Spółdzielnia Socjalna „Active Go”
Daleka 1b, 15-037 Białystok
Telefon: +48 733 769 403
-
WOW – Wsparcie Organizacji Wolontariatu
Zapraszamy na stronę projektu:
-
Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi – Edycja IV
Projekt „Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad osobami starszymi – Edycja IV” współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego oraz ze środków w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023
w ramach Priorytetu P1 Projekt zakładający realizację działań aktywizujących na terenach gmin wiejskich.
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i poziomu życia wśród 39 uczestników projektu w wieku 60+ zamieszkałych na terenie powiatu białostockiego, monieckiego, bielskiego, hajnowskiego w województwie podlaskim dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną w okresie do końca 2023 r.
Oferta projektu:
- CENTRUM 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad osobami starszymi
- 60+ PEŁNA KULTURA
- 60+ EFEKTYWNY WYPOCZYNEK
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu stanowić będzie 39 osób (max. 32 kobiety i min. 7 mężczyzn), zamieszkałych w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie powiatu białostockiego, powiatów bielskiego oraz hajnowskiego, w województwie podlaskim.
Rekrutacja:
Rekrutacja jest skierowana wyłącznie do mieszkańców powiatów: białostockiego, bielskiego oraz hajnowskiego, w województwie podlaskim – kobiet i mężczyzn 39 osób w wieku 60+ r.ż.
Kryteria formalne rekrutacji:
– zamieszkiwanie zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie powiatów: białostockiego, bielskiego lub hajnowskiego (wyłącznie na terenach Gmin wiejskich (weryfikacja: oświadczenie);
– wiek (weryfikacja: PESEL) – dotyczy wszystkich uczestników w wieku 60+
Kryteria pierwszeństwa rekrutacji dla poszczególnych grup:
- Wolontariusze tj. „60+ WŁASNOWOLNI”: dla osób chętnych+10 pkt. (dobrowolne oświadczenie o chęci bycia wolontariuszem oraz deklaracja udziału w szkoleniach dla wolontariuszy).
- Bezrobotni 60+: poszukujący pracy lub nieaktywni zawodowo 60+; preferowane są osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy +10 pkt. – weryfikacja oświadczenie lub zaświadczenie z PUP.
- Potrzebujący 60+, osoby o ograniczonej samodzielności 60+:
a) osoby niepełnosprawne biologicznie, przewlekle chore lub z orzeczeniem o niepełnosprawności + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
b) osoby samotne zamieszkujące w szczególności tereny miast+10 pkt. (jak wynika z diagnozy grupy docelowej, większa liczba os. samotnych znajduje się na terenach miejskich) - „60+ EFEKTYWNI KULTURALNI”
a) osoby samotne + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie);
b) osoby zamieszkujące tereny wiejskie powiatu hajnowskiego i bielskiego + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie).
Okres realizacji:
od 2023-05-01 do 2023-12-31
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
Jagienki 4, 15-480 Białystok
Tel: 85 667-12-82
-
Poradnictwo i wsparcie specjalistyczne na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży z terenu Gminy Supraśl
„Poradnictwo i wsparcie specjalistyczne na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży z terenu Gminy Supraśl”
Projekt „Poradnictwo i wsparcie specjalistyczne na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży z terenu Gminy Supraśl” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w ramach osi priorytetowej IX: ROZWÓJ LOKALNY, Działanie: 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Priorytet inwestycyjny: 9.6 Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność.
Cel główny projektu:
Celem projektu jest wsparcie rodzin w tym 25 dzieci (14K, 11M) oraz 20 dorosłych (11K,9M) łącznie (25K,20M), które uczą się lub zamieszkują w rozumieniu KC na terenie Gminy Supraśl na obszarze LGD Puszcza Knyszyńska, zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez działania zaplanowane w projekcie m.in. organizację zajęć specjalistycznych dla dzieci oraz wsparcie rodzin w postaci wykładów i warsztatów oraz prawnika do 30.06.2023 r.
Oferta projektu:
- Zajęcia kształtujące rozwój dzieci – metoda Tomatisa
- Wsparcie psychologiczne dzieci
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci
- Wsparcie rodzin w społecznościach lokalnych – wsparcie prawnika oraz wykłady i warsztaty z zakresu wsparcia rodzin dla osób dorosłych
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu (P) stanowić będzie 45 osób (25K/20M) zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym 25 dzieci w wieku 6-15 lat – które uczą się lub zamieszkują w rozumieniu KC na terenie Gminy Supraśl na obszarze LGD Puszcza Knyszyńska. 30% osób z grupy docelowej (tj.14 osób) będą stanowiły osoby z niepełnosprawnością. Grupę docelową w całości stanowić będą bezpośrednio odbiorcy projektu typu 10b tj. rodziny, w tym rodziny z dziećmi oraz dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym.
Rekrutacja:
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty, realizowana w oparciu o zróżnicowane kanały informacyjno-promocyjne zapewniające dotarcie do jak największej liczby osób, przy zachowaniu zasady równości szans i niedyskryminacji.
Aplikowanie do projektu będzie możliwe przez następujące formy:
- dostarczenie dokumentów do biura Projektu (Fundacja Pro Anima, ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok) i spotkanie z pracownikiem Wnioskodawcy
- e-mailem na adres wskazany w ulotkach/plakatach
- przesłanie dokumentów rekrutacyjnych pocztą
Termin naboru: planuje się rekrutację w formie etapowej: I etap: IX.2021, II etap: IX.2022 r.
E-mail projektu: gmsuprasl@fundacjaproanima.pl
Kryteria formalne:
- Zamieszkanie na terenie LSR LGD Puszcza Knyszyńska (tj. Gmina Supraśl)
- Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
- Oświadczenie o jednoczesnym niekorzystaniu z takich samych form wsparcia w ramach Projektów realizowanych w ramach osi głównych.
Kryteria premiujące:
Wynikające z regulaminu:
- korzystanie z programu PO PŻ
- osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z niepełnosprawnością sprzężoną lub z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi
Wynikające z diagnozy:
- kobiety
- dzieci posiadające orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- osoby pobierające świadczenia społeczne
- osoby zamieszkujące obszar wiejski
Okres realizacji:
Projekt realizowany w okresie: 01.09.2021 r. – 30.06.2023 r.
Efekty projektu:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami społecznymi świadczonymi w interesie ogólnym w programie: 45
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie: 14
- Liczba dzieci i młodzieży objętych zajęciami oraz konsultacjami kształtującymi ich rozwój: 25
- Liczba dzieci i młodzieży objętych wsparciem psychologicznym: 25
- Liczba dzieci i młodzieży objętych treningiem umiejętności społecznych: 25
- Liczba osób dorosłych (rodziców/opiekunów) objętych wsparciem rodzin w społecznościach lokalnych: 20
Lider:
Fundacja Pro Anima
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok
tel. 85 6671282
e-mail: gmsuprasl@fundacjaproanima.plPartner:
Fundacja Vexilla Regis
ul. Szkolna 2, 15-640 Białystok
e-mail: biuro@vexillaregis.plWartość dofinansowania z UE: 384 391,87 zł
Oświadczenie o gotowości do świadczenia usługi społecznej po zakończeniu realizacji projektu
-
Młodzi i skuteczni w Podlaskim
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, realizowany dla osi priorytetowej: I. Osoby młode na rynku pracy dla działania: 1.4 Młodzież solidarna w działaniu.
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji i umiejętności społecznych (zgodnych z klasyfikacją ESCO) przez minimum 72 uczestników projektu (30 kobiet, 42 mężczyzn) poprzez udział w zaplanowanym w ramach projektu wsparciu (m.in. Kuźnia wolontariatu, nauki, zarządzania projektami) w okresie do końca VII 2020 r.
Oferta projektu:
Zadanie nr 1 – Kuźnia integracji – Wyjazd szkoleniowy;
Zadanie nr 2 – Kuźnia wolontariatu dla 16 osób, w tym m.in. kurs przewodnikowski, szkolenia wzmacniające kompetencje społeczne, wolontariat w strukturach ZHP, etc.;
Zadanie nr 3 – Kuźnia nauki dla 16 osób, w tym m.in. warsztaty w teatrze dramatycznym, pomoc przy organizowaniu FESTIWALU SZTUK DAWNYCH;
Zadanie nr 4 – Kuźnia zarządzania projektami dla 32 osób, w tym m.in. cykl warsztatów i szkoleń z zakresu zarządzania projektami i kompetencjami społecznymi;
Zadanie nr 5 – Kuźnia umiejętności społecznych dla 16 z osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in. szkolenia oraz warsztaty z zakresu kompetencji społecznych i pracy w grupie, uczestniczenie w meczu Jagielloni, a także spotkanie z piłkarzami.
Grupa docelowa:
Grupę docelową projektu stanowić będzie 80 osób młodych, w tym minimum 16 osób z niepełnosprawnościami, w wieku 15-29 lat, których kompetencje społeczne wymagają rozwoju z perspektywy potrzeb i wymogów rynku pracy, zgodnie z przeprowadzoną przez przystąpieniem do projektu weryfikacją wstępną. Minimum 40% grupy docelowej (minimum 32 uczestników projektu) stanowić będą osoby uczące się w ostatnich latach danego etapu edukacji-rozumianego jako 2 ostatnie lata edukacji na danym etapie.
Rekrutacja:
Rekrutacja do projektu będzie miała charakter otwarty i będzie prowadzona w dwóch etapach/edycjach. W każdej edycji projektu weźmie udział średnio 40 osób. Nabór do I edycji Kuźni IX-X 2018 r./II edycja VII-IX 2019 r. W przypadku osób z niepełnosprawnościami rekrutacja docelowo skierowana do uczniów Zespołu Szkół nr 16.
Możliwość przystąpienia do projektu:
– poprzez stronę www (formularz elektroniczny umożliwiający załączenie załączników),
– osobiście w biurze projektu/oddziale biura projektu w ZHP,
– pocztą na adres biura projektu.
Kryteria formalne:
– osoby w wieku 15-29 lat, których kompetencje społeczne wymagają rozwoju;
– zamieszkiwanie, praca lub nauka na terenie województwa podlaskiego – oświadczenie lub zaświadczenie.
Kryteria premiujące:
– Mężczyźni (+10 pkt.);
– Osoby uczące się w ostatnich latach edukacji (+8 pkt.);
– Osoby z niepełnosprawnościami (+5 pkt.).
Na etapie rekrutacji każdy uczestnik projektu zakwalifikowany do udziału w projekcie przejdzie wstępną ocenę kompetencji społecznych w formie a) weryfikacji wewnętrznej (samoocena odbiorcy oraz ocena dokonana przez opiekuna w ramach projektu) oraz b) weryfikacji zewnętrznej (test psychometryczny wykonany przez niezależnego psychologa).
Każdy uczestnik projektu na podstawie wstępnej oceny kompetencji społecznych przeprowadzonej na etapie rekrutacji przypisywany będzie do zadania. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość wpływania na to w jakim zadaniu będą brać udział.
Okres realizacji:
01.09.2018 – 31.07.2020
Efekty projektu:
Liczba osób młodych poniżej 30 lat, które podniosły kompetencje społeczne przydatne na rynku pracy: 72.
Wartość dofinansowania z UE: 363 077,40 zł
Załączniki:
(Regulamin, formularz rekrutacyjny, kwestionariusz samooceny I, klauzula informacyjna)
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
- Jagienki 4, 15–480 Białystok
tel. 85 667-12-82
e-mail: biuro@proanima.pl