Projekty aktualne

2023–03–01
      2024–12–31

Cel główny zadania:

Głównym celem jest powołanie przy portalu Proanima.pl Ośrodka Dziennikarstwa Obywatelskiego i dokonanie konsolidacji środowiska dziennikarzy obywatelskich działających w obszarze kultury w ramach stworzonego przez Wnioskodawcę Ośrodka.
      Ośrodek będzie działał przy portalu Proanima.pl — największego obecnie medium obywatelskiego w Polsce oraz jednego z najczęściej odwiedzanych portali o kulturze w naszym kraju.
      Drogą do osiągnięcia celu programu rozwojowego Wnioskodawcy jest realizacja dwóch głównych działań:

1. Stworzenie mini studia nagrań do tworzenia podcastów (2023 r.) – działanie związane z rozwojem instytucjonalnym
      2. Działalność statutowa zw. z realizacją misji Fundacji w postaci funkcjonowania mediów obywatelskich – (2024 r.) (m.in. tworzenie podcastów, działalność
        Ośrodka)

Działaniem uzupełniającym będzie techniczna modernizacja ogólnopolskiego portalu Promocji Kultury Proanima.pl w celu jego lepszego dostosowania do potrzeb
      dziennikarzy obywatelskich i odbiorców portalu.

• NOWE FIO – Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

Tytuł zadania:

Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze

2023–03–01
      2024–06–30

Informacje o projekcie:

Projekt „Akademia Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze” jest realizowany przez Fundację Pro Anima ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Oś priorytetowa nr 2 „Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego”, Sfera działalności pożytku publicznego nr 16 „kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Cel główny zadania:

Celem głównym projektu jest podniesienie jakości warsztatu 32 dziennikarzy obywatelskich do końca VI.2024 r., działających w obszarze kultury, na terenie 16 województw, poprzez zorganizowanie szkoleń w ramach Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze oraz zwiększenie zasięgu publikowanych przez dziennikarzy obywatelskich treści poprzez ich promocję i publikację na podstronie Portalu Promocji Kultury ProAnima.pl. Dodatkowo w tej edycji Akademii Dziennikarstwa Obywatelskiego w Kulturze Wnioskodawca chce skupić się na promowaniu wydarzeń kulturalnych dla rodzin, których zdrowie psychiczne, szczególnie po okresie pandemii mogło zostać nadszarpnięte.

• Korpus Solidarności – Kultura w Akcji: Projekt Wolontariusze — Tworzymy Razem Portal Kulturalny!
    • Tytuł zadania:

Kultura w Akcji: Projekt Wolontariusze — Tworzymy Razem Portal Kulturalny!

2023–09–01
      2026–08–31

Cel główny zadania:

Portal Proanima.pl to dynamiczne środowisko, w którym pasjonaci kultury mogą zaangażować się w tworzenie, redagowanie i promocję treści kulturalnych. Poprzez udział w projekcie wolontariusze mają możliwość współtworzenia platformy, która jest źródłem wartościowych informacji, inspiracji i doświadczeń dla szerokiej społeczności. Koordynatorzy wesprą wolontariuszy, oferując swoje umiejętności edytorskie, korektorskie i stylistyczne. Pomogą także w tworzeniu atrakcyjnych tekstów, które przyciągną uwagę czytelników i dostarczą wartościowych informacji.
      Wnioskodawca zamierza podjąć następujące działania:
      1. Rozwinąć Portal Proanima.pl poprzez zaproszenie 20 wolontariuszy do współtworzenia jego treści (rekrutacja, uczestnictwo w projekcie, podsumowanie
      działań)
      2. Współpraca z Koordynatorami, którzy zajmą się opieką nad Wolontariuszami (mentoring, współpraca redakcyjna)
      3. Szkolenia Koordynatora oraz wolontariuszy (Tutoring, korzystanie z doświadczenia pracowników portalu)