-
Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi – Edycja III
Projekt „Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi –Edycja III” realizowany w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU WIELOLETNIEGO NA RZECZ OSÓB STARSZYCH „AKTYWNI+” NA LATA 2021-2025
– EDYCJA 2022 w ramach Priorytetu P1 Aktywność społeczna
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i poziomu życia wśród 87 osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie powiatu białostockiego, powiatu bielskiego, powiatu hajnowskiego oraz miasta Białystok w województwie podlaskim dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną w okresie do końca 2022 r.
Oferta projektu:
- CENTRUM 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad osobami starszymi
- 60+ PEŁNA KULTURA
- 60+ AKTYWNY WYPOCZYNEK
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu stanowić będzie 87 osób (max.75 kobiet i min. 12 mężczyzn), zamieszkałych w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie powiatu białostockiego, miasta Białystok oraz powiatów bielskiego i hajnowskiego w województwie podlaskim.
Rekrutacja:
Rekrutacja jest skierowana wyłącznie do mieszkańców powiatów: m. Białystok, pow. białostockiego, bielskiego, hajnowskiego – kobiet i mężczyzn 87 osób w wieku 60+ r.ż.
Kryteria formalne rekrutacji:
– zamieszkiwanie zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie powiatów: białostockiego, m. Białystok, bielskiego lub hajnowskiego (weryfikacja: oświadczenie);
– wiek (weryfikacja: PESEL) – dotyczy 87 uczestników w wieku 60+.
Kryteria pierwszeństwa rekrutacji (podział pkt.):
- Wolontariusze 60+: dla osób chętnych +10 pkt. (dobrowolne oświadczenie o chęci bycia wolontariuszem oraz deklaracja udziału w szkoleniach dla wolontariuszy).
- Bezrobotni 60+: poszukujący pracy lub nieaktywni zawodowo 60+; preferowane są osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy +10 pkt. – weryfikacja oświadczenie lub zaświadczenie z PUP
- Potrzebujący 60+, osoby o ograniczonej samodzielności 60+:
a) osoby niepełnosprawne biologicznie, przewlekle chore lub z orzeczeniem o niepełnosprawności + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
b) osoby samotne zamieszkujące w szczególności tereny miast+10 pkt. (jak wynika z diagnozy grupy docelowej, większa liczba os. samotnych znajduje się na terenach miejskich) - Kulturalni 60+:
a) osoby samotne + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
b) osoby zamieszkujące tereny wiejskie powiatu hajnowskiego i bielskiego + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
c) osoby nie uczestniczące w roku 2021 we wsparciu w ramach projektów finansowanych ze środków ASOS, +5 pkt. (weryfikacja: oświadczenie).
Okres realizacji:
od 2022-05-01 do 2022-12-31
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
Jagienki 4, 15-480 Białystok
Tel: 085 667-12-82
Spotkanie edukacyjno-integracyjne, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy Projektu:
-
Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi –Edycja II
Projekt „Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi –Edycja II” zrealizowany w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH NA LATA 2014-2020
EDYCJA 2020 w ramach
Priorytetu IV. Usługi społeczne dla osób starszych (usługi zewnętrzne)
Numer i nazwa kierunku działania
4. Rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych, edukacyjnych, poradniczo-doradczych, sportowych i turystycznych
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i poziomu życia wśród 82 osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie powiatu białostockiego, powiatu bielskiego, powiatu hajnowskiego oraz miasta Białystok w województwie podlaskim dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną w okresie do końca 2020 r.
Oferta projektu:
- CENTRUM 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad osobami starszymi
- 60+PEŁNA KULTURA
- 60+AKTYWNY WYPOCZYNEK
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu stanowić będzie 87 osób (max.75 kobiet i min. 12 mężczyzn), w tym 82 osoby w wieku 60+ zamieszkałych w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie powiatu białostockiego, miasta Białystok oraz powiatów bielskiego i hajnowskiego w województwie podlaskim.
Rekrutacja:
Rekrutacja jest skierowana wyłącznie do mieszkańców powiatów: Białystok (grodzki i ziemski), bielskiego, hajnowskiego – kobiet i mężczyzn 82 osób w wieku 60+ oraz 5 osób w wieku do 60 r.ż.
Kryteria formalne rekrutacji:
-zamieszkiwanie zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie powiatów: białostockiego, m.Białystok, bielskiego lub hajnowskiego (weryfikacja: oświadczenie);
– wiek (weryfikacja: PESEL) – dotyczy 82 uczestników w wieku 60+
Kryteria pierwszeństwa rekrutacji (podział pkt.):
1) Wolontariusze 60+: dla osób chętnych (dobrowolne oświadczenie o chęci bycia wolontariuszem oraz deklaracja udziału w szkoleniach dla wolontariuszy).
2) Bezrobotni 60+: poszukujący pracy lub nieaktywni zawodowo 60+; preferowane są osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy +10 pkt. – weryfikacja oświadczenie lub zaświadczenie z PUP
3) Bezrobotni 60-: posiadanie kwalifikacji do sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi (weryfikacja: zaświadczenie o ukończonym szkoleniu / referencje / kopie umów na świadczenie usług opiekuńczych)
4) Potrzebujący 60+, osoby o ograniczonej samodzielności 60+:
- a) osoby niepełnosprawne biologicznie, przewlekle chore lub z orzeczeniem o niepełnosprawności + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
- b) osoby samotne zamieszkujące w szczególności tereny miast+10 pkt. (jak wynika z diagnozy grupy docelowej, większa liczba os.samotnych znajduje się na terenach miejskich)
5) Kulturalni 60+:
- a) osoby samotne + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
- b) osoby zamieszkujące tereny wiejskie powiatu hajnowskiego i bielskiego + 7 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
- c) osoby nie uczestniczące w roku 2019 we wsparciu w ramach projektów finansowanych ze środków ASOS, +5 pkt. (weryfikacja: oświadczenie).
Okres realizacji:
od 2020-04-01 do 2020-12-31
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
Jagienki 4, 15-480 Białystok
Tel: 085 667-12-82
-
Kompas zatrudnienia
„Kompas zatrudnienia”
Projekt „Kompas zatrudnienia” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w ramach osi priorytetowej VII: POPRAWA SPÓJNOŚCI SPOŁECZNEJ, Działanie: 7.1 Rozwój działań aktywnej integracji, Priorytet inwestycyjny: 9.1 Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie.
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest podniesienie aktywności społeczno-zawodowej 50 Uczestników projektu (30 Kobiet, 20 Mężczyzn) uczących się, pracujących lub zamieszkujących zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie województwa podlaskiego, które są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym przy pomocy wykorzystania instrumentów aktywnej integracji (między innymi kontrakt socjalny, coaching, doradztwo, szkolenia i staże zawodowe) do końca maja 2021 roku.
Oferta projektu:
- Stworzenie ścieżki wsparcia dla uczestników projektów:
- Stworzenie umów na wzór kontraktu socjalnego oraz ścieżek reintegracji.
- Aktywna integracja o charakterze społecznym:
- Poradnictwo prawne: średnio 5 godzin na Uczestnika/czkę projektu,
- Opieka nad Uczestnikami Projektu biorącymi udział w Projekcie – praca metodą mentoringu: dla Uczestników/czek projektu,
- Coaching indywidualny – spotkania z psychologiem: średnio 15 godzin na Uczestnika/czkę projektu do wykorzystania przez cały okres udziału w projekcie.
- Aktywna integracja o charakterze zawodowym:
- Indywidualne poradnictwo zawodowe: 6 godzin na Uczestnika/-czkę projektu,
- Szkolenia zawodowe – zgodnie z Indywidualnym Planem Działania,
- 3-miesięczne staże zawodowe,
- Pośrednictwo pracy.
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowić będzie łącznie 50 osób (minimum 30 Kobiet, maksymalnie 20 mężczyzn) uczących się, pracujących lub zamieszkujących zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie województwa podlaskiego, które są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Rekrutacja:
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty i będzie prowadzona na terenie województwa podlaskiego.
Rekrutacja realizowana będzie w oparciu o zróżnicowane kanały informacyjno–promocyjne, zapewniające dotarcie do jak największej liczby potencjalnych uczestników projektu przy zachowaniu równości szans i niedyskryminacji. Prowadzona będzie z największą intensywnością w I-III miesiącu realizacji projektu i potrwa do XII 2020 roku.
Aplikowanie do projektu możliwe będzie poprzez następujące formy:
- spotkanie z przedstawicielem wnioskodawcy w ramach aktywnej rekrutacji,
- e-mailem na adres wskazany w ulotkach/plakatach,
- dostarczenie dokumentów do biura Projektu i spotkanie z pracownikiem Wnioskodawcy,
- przesłanie dokumentów rekrutacyjnych pocztą.
Okres trwania rekrutacji: IX 2019 r. – XII 2020 r.
Termin naboru: IX 2019 r. – XII 2020 r.
E-mail projektu: projekt@aktywna-integracja.pl
Kryteria formalne:
- osoba ucząca się, pracująca lub zamieszkująca zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie województwa podlaskiego (weryfikacja: wgląd do danych osobowych),
- osoba zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Kryteria premiujące:
- Osoby/rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (weryfikacja: zaświadczenie uczestnika projektu): + 15pkt,
- Osoby/rodziny doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego (weryfikacja: zaświadczenie uczestnika projektu): + 15 pkt,
- Osoby z wykształceniem do ISCED 3 (weryfikacja: oświadczenie uczestnika projektu): +5 pkt,
- Osoby zamieszkujące tereny wiejskie (weryfikacja: oświadczenie uczestnika projektu): + 5 pkt,
- Osoby w wieku 18-30 lat (weryfikacja: oświadczenie uczestnika projektu): +5 pkt,
- Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (weryfikacja: orzeczenie lekarskie): +15 pkt,
- Osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (weryfikacja: orzeczenie lekarskie): + 15 pkt.
Punkty w ramach kryteriów premiujących sumują się. W przypadku osób, które uzyskają taką samą liczbę punktów decyduje kolejność zgłoszeń.
Okres realizacji:
Projekt realizowany w okresie: 01.09.2019 r. – 30.09.2021 r.
Efekty projektu:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu projektu – 16 osób,
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu: 18 osób.
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z osobami pracującymi na własny rachunek – 6 osób).
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, poszukujących pracy, uczestniczących w kształceniu lub szkoleniu, zdobywających kwalifikacje, pracujących (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek) po opuszczeniu programu – 20 osób).
Lider:
Open Education Group Sp. z o.o.
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok
tel. 85 869 11 69
e-mail: projekt@aktywna-integracja.plPartner:
Fundacja Pro Anima
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok
tel. 85 667 12 82
e-mail: projekt@aktywna-integracja.plWartość dofinansowania z UE: 1 444 403,14
-
Ku lepszej przyszłości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020,
realizowany w ramach: OSI PRIORYTETOWEJ IX: ROZWÓJ LOKALNY
DZIAŁANIA 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego
PRIORYTET INWESTYCYJNY 9.6 Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność
Cel główny projektu:
Celem głównym jest wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej 10 osób (4K,6M) zamieszkałych na terenie Gminy Siemiatycze w województwie podlaskim poprzez udział w poradnictwie zawodowym i psychologicznym, szkoleniach i stażach zawodowych w okresie do końca II 2020 r.
Oferta projektu:
- AKTYWNA REKRUTACJA
- KONTRAKT SOCJALNY
- Kontrakt socjalny dla 100% uczestników/czek projektu
- COACHING PSYCHOLOGICZNY/DORADZTWO ZAWODOWE
- Indywidualne poradnictwo zawodowe,
- Indywidualne poradnictwo psychologiczne.
- SZKOLENIA ZAWODOWE
- Szkolenia zawodowe zgodne z IPD
- STAŻE ZAWODOWE
- Staże zawodowe – 3 miesięczne staże zawodowe dla 7 uczestników/czek projektu
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowić będzie 10 osób (4K,6M) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
które uczą się i zamieszkują w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego na obszarze LGD Tygiel Dolny Bugu tj.
Gmina wiejska Siemiatycze w województwie podlaskim. W grupie docelowej znajdą się osoby bierne zawodowo lub nie poszukujące pracy.
Rekrutacja:
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w projekcie poprzez złożenie
wypełnionej karty zgłoszeniowej wraz z dokumentem i/lub oświadczeniem potwierdzającym kwalifikowalność
do udziału w projekcie: osobiście, skanem na e-mail lub faxem.
Kryteria formalne:
- zamieszkanie na terenie wiejskiej Gminy Siemiatycze,
- przynależność do grupy docelowej.
Kryteria pierwszeństwa:
- osoby/rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ): + 15 pkt,
- osoby długotrwale bezrobotne: +10 pkt,
- osoby dotknięte więcej niż 1 czynnikiem dyskryminacji określonym w art.7 ustawy o pomocy społecznej: +10 pkt,
- mężczyźni: + 5 pkt.
Termin naboru:
II 2019 r. – XI 2019 r.
Okres realizacji:
Projekt realizowany w okresie 01.02.2019 r. – 29. 02.2020 r.
Efekty projektu:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie – 4K, 6M = 10 osób;
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, poszukujących pracy po opuszczeniu programu – 0K, 0M = 2 osoby;
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pracujących po opuszczeniu programu
(łącznie z pracującymi na własny rachunek) – 0K, 0M = 1 osoba;
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu – 0K, 0M = 5 osób.
Biuro projektu:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
17-300 Siemiatycze
ul. Tadeusza Kościuszki 88
Tel. 85 730 54 35
email: gops.siemiatycze@o2.pl
Wartość dofinansowania z UE: 103 373,49 zł
-
CENTRUM 60 +
Projekt „Centrum 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad starszymi” zrealizowany w ramach RZĄDOWEGO PROGRAMU NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH NA LATA 2014-2020
– EDYCJA 2019 w ramach
Priorytetu IV. Usługi społeczne dla osób starszych (usługi zewnętrzne)
Numer i nazwa kierunku działania
- Rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych, edukacyjnych, poradniczo-doradczych, sportowych i turystycznych
Cel główny projektu:
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i poziomu życia wśród 82 osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie powiatu białostockiego, powiatu bielskiego, powiatu hajnowskiego oraz miasta Białystok w województwie podlaskim dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną w okresie do końca 2019 r.
Oferta projektu:
- CENTRUM 60+ CZYNNI AKTYWNIE – wolontariat i opieka nad osobami starszymi
- 60+PEŁNA KULTURA
- 60+AKTYWNY WYPOCZYNEK
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu stanowić będzie 87 osób (max.75 kobiet i min. 12 mężczyzn), w tym 82 osoby w wieku 60+ zamieszkałych w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie powiatu białostockiego, miasta Białystok oraz powiatów bielskiego i hajnowskiego w województwie podlaskim.
Rekrutacja:
Rekrutacja jest skierowana wyłącznie do mieszkańców powiatów: Białystok (grodzki i ziemski), bielskiego, hajnowskiego – kobiet i mężczyzn 82 osób w wieku 60+ oraz 5 osób w wieku do 60 r.ż.
Kryteria formalne rekrutacji:
-zamieszkiwanie zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie powiatów: białostockiego, m.Białystok, bielskiego lub hajnowskiego (weryfikacja: oświadczenie, ew. pomocniczo wgląd do dowodu osobistego; nie dotyczy nowych dowodów);
– wiek (weryfikacja: PESEL) – dotyczy 87 uczestników w wieku 60+
Kryteria pierwszeństwa rekrutacji (podział pkt.):
1) Wolontariusze 60+: dla osób chętnych (dobrowolne oświadczenie o chęci bycia wolontariuszem oraz deklaracja udziału w szkoleniach dla wolontariuszy).
2) Bezrobotni 60+: poszukujący pracy lub nieaktywni zawodowo 60+; preferowane są osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy +10 pkt. – weryfikacja oświadczenie lub zaświadczenie z PUP
3) Bezrobotni 60-: posiadanie kwalifikacji do sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi (weryfikacja: zaświadczenie o ukończonym szkoleniu / referencje / kopie umów na świadczenie usług opiekuńczych)
4) Potrzebujący 60+, osoby o ograniczonej samodzielności 60+:
- a) osoby niepełnosprawne biologicznie, przewlekle chore lub z orzeczeniem o niepełnosprawności + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
- b) osoby samotne zamieszkujące w szczególności tereny miast+10 pkt. (jak wynika z diagnozy grupy docelowej, większa liczba os.samotnych
znajduje się na terenach miejskich)
5) Kulturalni 60+:
- a) osoby szczególnie samotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, zamieszkałe na obszarach wiejskich + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
- b) osoby zamieszkujące tereny wiejskie powiatu hajnowskiego i bielskiego + 7 pkt. (weryfikacja: wgląd do dowodu osobistego, ewentualnie oświadczenie w przypadku nowych dowodów osobistych)
- c) osoby dotknięte dyskryminacją wielokrotną (bezrobocie, niepełnosprawność, wiek, płeć) + 4 pkt. (weryfikacja: oświadczenie, zaświadczenie z MOPS/GOPS bądź równoważne).
Okres realizacji:
od 2019-03-01 do 2019-12-31
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok
Tel: 085 667-12-82
-
SENIORalnie – ale fajnie!
Od maja do grudnia 2015 roku Fundacja zrealizowała projekt „SENIORalnie – ale fajnie!” skierowany do 50 osób w wieku 60+ zamieszkujących Powiat białostocki (gmina Choroszcz, Wasilków, Supraśl, Łapy, Turośń Kościelna) i Miasto Białystok.
Projekt dotyczący osób samotnych, niepełnosprawnych oraz dotkniętych dyskryminacją wielokrotną przyczynił się do zwiększenia profilaktyki zdrowotnej i fizycznej wśród seniorów, a także wzmocnił w nich świadomość, że nie są grupą zapomnianą i pozostającą poza marginesem społecznym. Dzięki wzmocnieniu integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej oraz swojej aktywności uczestnicy mogli poczuć się bardziej pewni siebie i godni, aby w pełni korzystać z życia.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące działania: AKADEMIA TWÓRCZEJ JESIENI (zajęcia językowe i taneczne), AKADEMIA SPRAWNEGO SENIORA (Gimnastyka rekreacyjna i rehabilitacyjna, Nordic walking oraz Aqua aerobik), AKADEMIA WIEDZY SENIORA (Konsultacja z dietetykiem, Kurs pierwszej pomocy, Uratuj siebie i innych, Konsultacje komputerowe: Pomocny wnuczek, Dobry sąsiad – ochotnicy wyłonieni wśród uczestników i uczestniczek projektu, w formie wolontariatu odwiedzali swoich samotnych i chorych sąsiadów, oferując wsparcie i pomoc nie tylko w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale również rozmowę i wspólne spędzanie wolnego czasu).
-
Pro Senior 60+
NUMER I NAZWA PRIORYTETU
Priorytet IV. Usługi społeczne dla osób starszych (usługi zewnętrzne)
KIERUNEK DZIAŁANIA WIODĄCY
- Rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych, edukacyjnych, poradniczo-doradczych,
sportowych i turystycznych
Pro Senior 60+
Cel główny projektu
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i poziomu życia wśród 100 uczestników projektu – osób w wieku
60+ zamieszkałych na terenie (gminy Choroszcz,Wasilków, Supraśl,Łapy,Turośń Kościelna) oraz miasta
Białystok w województwie podlaskim dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną do końca 2016 r.
Oferta projektu:
- CENTRUM 60+ CZYNNI AKTYWNIE wolontariat i opieka nad osobami starszymi
- 60+PEŁNA KULTURA
- 60+AKTYWNY WYPOCZYNEK
Grupa docelowa:
Grupę docelową (GD) projektu stanowić będzie 100 osób (max. 70 kobiet i min. 30 mężczyzn) w wieku 60+ zamieszkałych w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie Powiatu Białostockiego (gminy Choroszcz, Wasilków, Supraśl, Łapy, Turośń Kościelna) oraz miasta Białystok w województwie podlaskim.
Rekrutacja:
Rekrutacja do projektu zostanie przeprowadzona ze szczególnym natężeniem w okresie 04.05–17.06.2016 r. Będzie miała charakter otwarty, co da możliwość zaangażowania się w projekt jak największej liczby osób w wieku powyżej 60 lat, odpowiadających strukturze Grupy Docelowej przyjętej przez Oferenta. Rekrutacja jest skierowana wyłącznie do mieszkańców gmin: Choroszcz, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Miasta Białystok, kobiet i mężczyzn w wieku 60+.
Kryteria formalne:
– zamieszkiwanie zgodnie z Kodeksem Cywilnym na terenie Powiatu Białostockiego (Gminy: Łapy, Supraśl, Wasilków, Choroszcz, Turośń Kościelna) lub Miasta Białystok (weryfikacja: oświadczenie, ew. pomocniczo wgląd do dowodu osobistego; nie dotyczy nowych dowodów)
– wiek 60+ (weryfikacja: PESEL).
Kryteria premiujące:
1) wolontariusze 60+
– dla osób chętnych (dobrowolne oświadczenie o chęci bycia wolontariuszem, liderem – wolontariuszem oraz udziału w szkoleniach dla wolontariuszy).
2) Bezrobotni, poszukujący pracy lub nieaktywni zawodowo 60+
– preferowane są osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy +10 pkt
– osoby, które oświadczą, iż ze względu na zmiany w przepisach emerytalnych od 1 stycznia 2013 r., m.in.
stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do osiągnięcia jednakowego poziomu 67 lat (wynikające z ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw) brakuje im lat pracy do uzyskania świadczeń emerytalnych (weryfikacja: oświadczenie) +10 pkt.
3) osoby o ograniczonej samodzielności 60+
– osoby niepełnosprawne biologicznie, przewlekle chore lub z orzeczeniem o niepełnosprawności + 10 pkt.
(weryfikacja: oświadczenie)
– osoby samotne zamieszkujące w szczególności tereny miast+10 pkt. (jak wynika z diagnozy grupy docelowej, większa liczba os.samotnych znajduje się na terenach miejskich)
4) osoby 60+ szczególnie samotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, zamieszkałe na obszarach wiejskich
-osoby samotne . + 10 pkt. (weryfikacja: oświadczenie)
-osoby zamieszkujące tereny wiejskie + 7 pkt. (weryfikacja: wgląd do dowodu osobistego, ewentualnie oświadczenie w przypadku nowych dowodów osobistych)
-osoby dotknięte dyskryminacją wielokrotną (bezrobocie, niepełnosprawność, wiek, płeć) + 4 pkt. (weryfikacja: oświadczenie, zaświadczenie z MOPS/GOPS bądź równoważne).
Okres realizacji:
od 04.05.2016 r. do 31.12.2016 r.
Biuro projektu:
Fundacja Pro Anima
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok
Tel: 085 667-12-82
-
Budujemy kapitał społeczny Gminy Milejczyce
„Budujemy kapitał społeczny Gminy Milejczyce”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020,
realizowany w ramach:
OSI PRIORYTETOWEJ IX: ROZWÓJ LOKALNY
DZIAŁANIA 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego
PRIORYTET INWESTYCYJNY 9.6 Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność
Cel główny projektu:
Celem głównym jest podniesienie aktywności 15 (11K, 4M) mieszkańców Gminy Milejczyce zagrożonych ubóstwem
lub wykluczeniem społecznym przy wykorzystaniu instrumentów aktywnej integracji w ramach Programu Aktywności Lokalnej do końca X 2018.
Oferta projektu:
- AKTYWNA INTEGRACJA SPOŁECZNA UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK PROJEKTU
- Stworzenie kontraktu socjalnego,
- Warsztaty z profilaktyki agresji i przemocy,
- Doradztwo psychologiczne − coaching indywidualny,
- Warsztaty ziołowe wzmacniające zaradność i samodzielność.
- AKTYWNA INTEGRACJA SPOŁECZNA UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK PROJEKTU Z OTOCZENIEM
- Trening kompetencji społecznych dla Rodzin,
- Festyn integracyjny „Zbudujmy kapitał społeczny Gminy Milejczyce”.
- AKTYWNA INTEGRACJA ZAWODOWA – DORADZTWO ZAWODOWE
- Grupowe i indywidualne poradnictwo zawodowe.
- AKTYWNA INTEGRACJA ZAWODOWA – SZKOLENIA ZAWODOWE
- Szkolenia zawodowe dla wszystkich uczestników projektu:
- robotnik gospodarczy z obsługą wózków jezdniowych (uprawnienia UDT),
- prawo jazdy kat. B,
- kurs pomoc kuchenna.
- Szkolenia zawodowe dla wszystkich uczestników projektu:
- STAŻE ZAWODOWE
- Staże zawodowe dla 6 uczestników projektu.
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowić będzie 15 mieszkańców województwa podlaskiego (Gmina Milejczyce),
- zamieszkujących na terenie działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejczycach,
- korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, zagrożonych ubóstwem,
- którzy nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej
- oraz osób długotrwale bezrobotnych, biernych zawodowo z uwagi na opiekę nad dziećmi lub innymi osobami zależnymi,
- wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo−wychowawczych.
Grupę docelową stanowią osoby z dysfunkcjami i zachowaniami nie powodującymi chęci do podnoszenia kwalifikacji, z niską motywacją, brakiem wiary we własne siły.
Rekrutacja:
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty, z zastrzeżeniem, ze będzie skierowana wyłącznie
do klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejczycach.
Realizowana będzie w oparciu o zróżnicowane kanały informacyjno−promocyjne, zapewniające dotarcie do jak największej liczby osób,
przy zachowaniu zasady równości szans i niedyskryminacji. Prowadzona będzie z największym natężeniem w I i II miesiącu realizacji projektu.
Kryteria formalne:
– zamieszkanie na terenie wiejskim województwa podlaskiego,
– przynależność do grupy docelowej.
Kryteria pierwszeństwa:
– korzystanie z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) + 10 pkt,
– osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego + 8 pkt,
– osoby z wykształceniem do ISCED3 + 4 pkt,
– kobiety + 2 pkt.
Okres realizacji:
Projekt realizowany w okresie 2018.01.01 – 2018.10.31
Efekty projektu:
Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których została podniesiona aktywność: 15 ,
Liczba osób, którzy uczestniczyli w szkoleniu Robotnik gospodarczy: 4,
Liczba osób, którzy uczestniczyli w Kursie prawa jazdy kat. B: 4,
Liczba osób, którzy uczestniczyli w szkoleniu Kurs Pomoc kuchenna: 4.
Biuro projektu:
Gmina Milejczyce
ul. Szkolna 5, 17-332 Milejczyce
tel. 85 657-90-70,
e-mail: milejczyce@proanima.pl
www.milejczyce.pl
Wartość dofinansowania z UE: 140 914,45 zł
- AKTYWNA INTEGRACJA SPOŁECZNA UCZESTNIKÓW I UCZESTNICZEK PROJEKTU
-
Budujemy kapitał społeczny Gminy Milejczyce 2
„Budujemy kapitał społeczny Gminy Milejczyce 2”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, realizowany w ramach:
OSI PRIORYTETOWEJ IX: ROZWÓJ LOKALNY
Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego
Priorytet Inwestycyjny 9.6 Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność
Wartość dofinansowania z UE: 141 570,53 zł
Cel główny projektu:
Podniesienie aktywności społeczno-zawodowej prze 10 (5K, 5M) mieszkańców Gminy Milejczyce (powiat siemiatycki, woj. podlaskie, teren LSR LGD Tygiel Doliny Bugu) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym przy wykorzystaniu instrumentów aktywnej integracji (m.in. kontrakt socjalny, doradztwo, szkolenia zawodowe, staże) w ramach Programu Aktywności Lokalnej do 31.03.2021 r.
Oferta projektu:
- Aktywna integracja społeczna uczestników i uczestniczek projektu:
- Doradztwo psychologiczne − coaching indywidualny – 4 godz. /os.,
- Indywidualne stworzenie kontraktu socjalnego – 8 godz./os. (100% uczestników projektu).
- Aktywna integracja zawodowa – doradztwo zawodowe:
- Indywidualne poradnictwo zawodowe dla 100% uczestników projektu.
- Aktywna integracja zawodowa – szkolenia zawodowe:
- Szkolenia zawodowe prowadzące do uzyskania kwalifikacji bądź nabycia kompetencji:
- szkolenie ogrodnik terenów zielonych – 80 godz. (10 uczestników projektu),
- kurs prawo jazdy kat. B – 61 godz. (5 uczestników projektu).
- Staże zawodowe:
- 3-miesięczne staże zawodowe dla 100 % uczestników projektu – 155 godz./m-c.
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowić będzie 10 mieszkańców województwa podlaskiego (Gmina Milejczyce) w wieku powyżej 18 roku – zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uczą się lub zamieszkują na obszarze LGD Tygiel Doliny Bugu tj. Gmina Milejczyce w woj. podlaskim. W grupie docelowej znajdą się osoby bierne zawodowo lub nie poszukujące pracy.
Rekrutacja:
Rekrutacja będzie miała charakter otwarty, z zastrzeżeniem, że będzie skierowana wyłącznie do klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejczycach. Realizowana będzie
w oparciu o zróżnicowane kanały informacyjno−promocyjne, zapewniające dotarcie do jak największej liczby osób, przy zachowaniu zasady równości szans i niedyskryminacji. Prowadzona będzie z największym natężeniem w I i II miesiącu realizacji projektu.Termin naboru:
2020.03.01 – 2020.10.31
Okres realizacji:
Projekt realizowany w okresie 2020.03.01 – 2021.03.31
Kryteria formalne:
- zamieszkanie na terenie realizacji projektu tzn. w rozumieniu KC na obszarze LGD Tygiel Doliny Bugu tj. Gmina Milejczyce w woj. podlaskim (weryfikacja na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia);
- potwierdzenie przynależności do grupy docelowej tj. osoba zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (weryfikacja- wgląd do dokumentacji klienta);
- wiek powyżej 18 lat ( weryfikacja na podstawie numeru PESEL).
Kryteria premiujące:
- osoby/rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ): + 10 pkt (weryfikacja na podstawie oświadczenia);
- osoby długotrwale bezrobotne: + 8 pkt (weryfikacja na podstawie oświadczenia);
- osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego, wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek o których mowa w rozdziale 3 pkt 15 „Wytycznych dotyczących wykluczenia społecznego…”: + 8 pkt (weryfikacja na podstawie wglądu do dokumentów uczestnika);
- osoby powyżej 50 roku życia: + 8 pkt (weryfikacja na podstawie numeru PESEL);
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności: + 5 pkt (weryfikacja na podstawie oświadczenia lub zaświadczenia);
- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi w tym osoby niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych): + 5 pkt (weryfikacja na podstawie oświadczenia lub zaświadczenia).
Efekty projektu:
Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie: 10;
Liczba osób, zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu: 6;
Liczba osób, zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu: 4;
Liczba osób, zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek): 4.
Lider projektu: Partner projektu/Biuro projektu: Realizator projektu:
Fundacja PRO ANIMA Gmina Milejczyce Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Jagienki 4, 15-480 Białystok ul. Szkolna 5, 17-332 Milejczyce ul. Szkolna 5, 17-332 Milejczyce
tel. 85 667-12-82 tel. 85 657-90-70 tel. 85 657-90-68
e-mail: milejczyce@proanima.pl e-mail: gmina@milejczyce.pl e-mail: gopsmilejczyce@wp.plPliki do pobrania:
- Oświadczenie-o-spełnianiu-wymogów-kwalifikujących.pdf (105 pobrań)
- Oświadczenie-o-stopniu-niepełnosprawności.pdf (100 pobrań)
- Oświadczenie-PO-PŻ.pdf (105 pobrań)
- Oświadczenie-potwierdzające-wielokrotne-wykluczenie.pdf (105 pobrań)
- plakat-MILEJCZYCE-2.pdf (99 pobrań)
- Formularz-rekrutacyjny.pdf (97 pobrań)
- klauzula_informacyjna_rekrutacja.pdf (95 pobrań)
- Oświadczenie-długotrwale-bezrobotny.pdf (101 pobrań)
- Oświadczenie-o-korzystaniu-z-pomocy-społecznej.pdf (108 pobrań)
- Oświadczenie-o-niekorzystaniu-z-takich-samych-form-wsparcia.pdf (98 pobrań)
- Regulamin.pdf (101 pobrań)